Ağız Ve diş Bakımı

AĞIZ VE DİŞ

BAKIMI

Ağız bakımı, Ağız temizliği,Diş bakımı ve Diş temizliği; İnci gibi dişlerle rahatça gülümseyebilmek sağlıklı bir ağza ve dişlere sahip olmak aslında o kadar da zor değil. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları var. Bu püf noktalarına dikkat ederek ve kendinize uygun ürünleri kullanarak sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Doğru diş fırçası kullanın: Diş fırçalamak aslında diş fırçası seçimiyle başlayan bir süreç. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta diş eti dokularınızı zedelememek için yumuşak ucu yuvarlatılmış ya da parlatılmış kılları olan diş fırçası seçmek. Doğru seçimi yaptıktan sonra diş fırçanızı 45 derecelik bir açıyla dişlerinize yaklaştırarak fırçalama işlemini yaparsanız bakterilerden kolayca kurtulabilirsiniz. Bu arada dişlerin tüm yüzeylerinin iç ve arka taraflarının da fırçalandığından emin olmalısın çünkü en çok çürük bu alanlarda oluşuyor. Diş taşları ise en çok alt ön bölgede oluşur ve bunu önlemek için diş etlerinizi fırçalamanız yeterli. Ayrıca diş fırçanızı 3 ayda 1 değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Florür çürümeleri önlüyor: “ Florür “ in çürük önleyici ve çürük oluşumunu azaltıcı etkisi kanıtlandı. Bu nedenle florürlü diş macunlarını seçmek doğru bir karar.

Diş ipi kullanın: Diş ipi fırçanın erişemediği yerlere girerek tamamlayıcı bir etki yaratıyor. Plak, çürük ve diş eti hastalıklarının önüne geçmek için mutlaka diş ipi kullanmalısınız. Yanlış kullanıldığında diş etlerinize zarar verebileceğiniz için bu konuda diş hekiminizden bilgi almalısınız.

Ferahlık ve tam temizlik için gargara şart: Dişlerinizin arasındaki gıda atıklarından kurtulmak için en güzel yöntemlerden biri de ağız gargarası yapmak. Gargara yapmak diş fırçalamanın yerine geçmez ama yine bir tamamlayıcı ürün olarak kullanılmasında fayda var. Ağız gargarası hem ferahlık hissi verir hem de sizi tam bir temizliğe kavuşturur.

Ağız kokusundan şikayetçiyseniz: Özellikle ağız kokusundan şikayetçiyseniz dil temizleyiciler tam size göre! Dil temizleyiciler antimikrobik yapıları sayesinde gözle görülemeyen ve diğer temizleme ürünlerinin gideremediği kalıntıları yok eder.  Dilinizin üzerindeki tortunun yok olduğunu ve yemeklerden çok daha fazla tat aldığınızı hissedeceksiniz.

Kanal tedavisini ihmal etmeyin: Diş tedavisinde en çok korkulan uygulamaların başında gelen kanal tedavisi, gelişen teknoloji ve ilaçlar sayesinde tek seansta ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi anlamına gelen endodonti konusunda uzman diş hekimleri kanal tedavisinin yeni teknolojiler ve ilaçlar sayesinde tek seansta yapılabilir hale geldiğini söylüyor. Özellikle enfekte dişlerde bekleme süresini ortadan kaldıran ilaçlar sayesinde zamandan ciddi şekilde tasarruf sağlanıyor. Kanal tedavisi için defalarca diş hekimine gitmeye gerek kalmadan 20 ile 90 dakikalık tek seansta kanal tedavisi yaptırabilirsiniz.

Diş sağlığı tüm vücut sağlığı için önemli: İsveçli bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre kalp dolaşım hastalıklarının ağızdaki diş sayısı ile yakından ilişkisi var. Ağzında 10 dan az kendine ait olan bir kişi aynı yaşta ve dişleri tam olan bir kişiye oranla 7 kat daha fazla kalp sorunlarına açıktır. Çünkü diş boşlukları iltihaplara neden olur ve bu iltihaplar dolaşıma karışarak tüm vücuda dağılabilir.

Sakızın faydası: Finlandiya’da 170 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma yemeklerden sonra şekersiz diş bakımı sakızı çiğneyen çocukların diş çürüğü oranının %45’i düştüğünü göstermektedir. Ama bu koruma düzenli ve her yemekten sonra en az 12 dakika sakız çiğnendiği taktir de sağlanabiliyor. Tabii bu durum bizi rutin olarak diş fırçalamaktan kurtarmıyor. Diş sağlığının olmazsa olmazı dişleri fırçalamaktan geçiyor.

Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle yılda iki kez diş hekimine gidilmelidir.

Çok soğuk ve çok sıcak yiyecekleri içecekleri art arda yediğinizde diş mineniz çatlayabilir.

Diş fırçalamaya ilave bir temizlik isterseniz dişlerinizi önce yumuşak bir fırça ile kuru bir şekilde 30 saniye fırçalayıp daha sonra macun ve su ile fırçalayabilirsiniz. Böylece sonuç daha etkili olur.

 

Diş eti hastalıkları için tıklayınız

Ağız kokusunu gidermek için tıklayınız

Aft ağız yaraları için tıklayınız

 

 Konu ile alakalı kelimeler; Ağız temizliği, ağız bakımı, diş temizliği, diş eti temizliği, diş eti bakımı, diş etlerini nasıl temizlemeliyim, diş çürümesini önlemek, hangi diş macununu kullanmalı, hangi diş fırçasını kullanmalı, diş fırçası nasıl seçilmeli, ağız kokusu nasıl engellenir, ağız yaraları, AFT, ağız ve diş sağlığı, diş eti hastalıklarından korunma