Dalgalı saç bakımı

KIVIRCIK VE DALGALI SAÇLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

kıvırcık saçlar, dalgalı saç modelleri için bakım önerileri bukleleriniz ışıldasın Kıvırcık saç nasıl taranır; çok önemli çünkü kuru iken kesinlikle taramamanız gerekir. Özellikle şampuan dan sonra krem aşamasındayken ellerinizle saçlarınızı hafifçe açmanız ve kalın dişli tarakla kremliyken tararsanız dalgalarınız bukleleriniz güzel şekil alır. Taradıktan sonra bol su ile iyice yıkamalısınız. Havlu ile nemini aldıktan sonra kalın dişli tarakla çekmeden taramak gerekir. Tarağınız kalın dişli değilse elinizle tarayın çünkü sık dişli tarak saçınızın elektriklenmesini sağlayacağı için hoş görüntü olmayacak. Kıvırcık saçlar kepek oluşumunun en çok görüldüğü saç şeklidir. Shea yağı, Jojoba yağı veya Macadima yağı içeren şampuanlar ve durulama ürünleri her bir saç telini parlak koruyucu bir tabakayla kaplar bu ürünler sizin için en doğru şampuanlardır.
Kıvırcık saçlar için Bakım önerileri :
. Saçınızı şampuanladık tan sonra saçınızı mümkün olduğunca bastırarak düz tarayın ve sprey sıkın daha sonra kurumasını bekleyin bu şekilde bukleleriniz birbirine karışmaz.
. Bigudi kullandığınız zaman saçınızı sertlikte sarın ve saç tutamlarınızın uçlarında keskin katlar oluşmamasına dikkat edin.
. Doğal görünmesini istiyorsanız biraz köpük uygulayın ve kalın saç tutamları alarak sarın sardığınız saça birazcık sıcak fön tutun ve soğumasını bekleyin. Daha sonra sardıklarınızı açın ve elinizle istediğiniz şekli verin. Asla fırçalamayın.
. Saçlarınız kabarık duruyorsa buklelerinizi daha kalın bigudilerle sarabilirsiniz bu saçınızın kabarık durmasını önler.
. Saçlarınızı yumuşak katlar halinde kestirin bu saçlarınızı daha esnek gösterecektir. Ancak yukarıları çok kısa kestirmeyin aksi halde kabarık görünmesine sebep olur.
. Çok mecbur kalmadıkça düz maşaları kullanmayın kullanmak zorundaysanız ısıya karşı dayanıklı bakım kremleri var onlardan sürüp ondan sonra kullanın ısı veren ürünler saçlarınız için çok sağlıklı değil unutmayın.
. Isılar kıvırcık saçları kurutur bundan sebep saçınızı havlu ile kurutmaya özen gösterin. Aceleniz varsa ve kurutmak durumundaysanız düşük ısıya ayarlayıp o şekilde kurutun.
. Şekillendirici ürün kalıntılarıyla mücadele etmek için haftada en az bir defa arındırıcı şampuan kullanmayı deneyin.

Dalgalı saçlar için  bakım yöntemleri : Her 3 ayda bir saçlarınızı uçlarından kestirin. Haftada bir zeytinyağı veya badem yağıyla saç derinize masaj yapın ve kökten uçlara sürerek yarım saat bekletin. Bu bakım saçınızın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacaktır. Çok sıcak suyla duş almayın. Sıcak su saç derisini ve saç tellerini kurutarak kırılmaları arttırabilir. Beslenmenize özen gösterin. Saçlara faydalı omega yağı asitlerini içeren ton, somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada 2-3 kez tüketin. Bu yağ asitlerini fındık, keten tohumu yağı ve kabak çekirdeğinde de alabilirsiniz. Her saç tipi kırılma sorunu ile karşı karşıya kalır fakat bunu en çok yaşayan kıvırcık saçlı insanlardır. Saçın besin kaynağı keratin dir ve bunu almak için protein almanız şarttır. Kuru oldukları için saçları çok çabuk kırılır ve protein dışında en önemli etken bol su tüketmektir su saçınıza nemi geri kazandırır. Bazı günler saçlar elektrik verilmiş gibi kabarır. Saçları yatıştırmak için el kremi kullanabilirsiniz. Fındık büyüklüğünde el kremini alın ve ellerinizi saçlarınızın içinden dışarıya doğru geçirin.

 

Diğer saç bakım yöntemleri ve saç maskeleri  için Tıklayınız

 

Kalın Telli saçlar için bakım önerileri 

 

İnce Telli Saçlar için bakım önerileri

 

İnce Telli Saçlar için Maskeler ve Kürler