Diş Bakımı

DİŞ BAKIMI

Diş bakımı çok önemlidir. Konuşma esnasında veya gülerken ilk dikkat çeken noktadır dişler. Diş bakımı konusunda ne kadar iyiyseniz etkileyici bir gülüşe de o kadar sahipsiniz demektir. Etkileyici bir gülüş bir özellikle kadınların en büyük hazinesi olabilir. Yazımızın içeriğinde diş bakımına yönelik önemli noktaları bulacaksınız.

Dişlerinize Bakın

Dişi çürüten en önemli asitler karbonhidratlarda bulunan sakarozlar vasıtası ile oluşur.  Diş çürükleri ilk başlarda belirsizdir bir acı hissettirmez çürüme dıştan içe doğru olduğu için öncelikli olarak diş tabakasının en üstü çürümeye başlar bu durum acı verici olmadığı için fark edilmeyebilir. Çürüklere karşı öncelikli olarak şekerli yiyecek tüketimi en aza indirilmelidir ve şekerli yiyeceklerden sonra mümkün olduğunca dişler temizlenmelidir.  Dişlerinizi günde en az 2 kez ve 2 dakika boyunca fırçalama alışkanlığını ihmal etmeyin.

Diş Fırçası Seçimi

Diş fırçası seçerken diş fırçasının fırça tarafını elinizin üzerinde gezdirin şayet diş fırçasını elinizin üzerinde ileri geri yaparken aşındırmıyor ve rahatsız etmiyorsa bunun aksine elinizi rahatlatıyor masaj etkisi yapıyorsa ve parmaklarınız üzerinde kolayca geziyorsa bu diş fırçası sizin için ideal bir diş fırçası olabilir. Bu söylediklerimizin aksine rahatsız bir etkisi varsa elinizi tahriş ediyor ve parmak eklemleri arasında geçişlerde çöküş yapıyorsa bu fırçayı satın almayın. Ucuz diye kullanılan fırçalar daima dişlere daha fazla zarar verir.

Dişleri beyazlatmak için öneriler

Aşağıda yazdığımız diş bakımı yöntemlerini ve bitkisel tedavilerini uyguladığınızda Harika bir gülümsemeye ve inci gibi beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olacaksınız.

 • Yalancı tesbih ağacı yaprağının toz hali ile dişlerinizi her gün fırçalayın Bu sayede dişleriniz kısa sürede beyazlamaya başlar ve inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz üstelik sağlıklı dişler içinde tesbih ağacı yaprağı etkilidir.
 • Sodyumbi karbonat ve tuz karışımı ile dişlerinizi fırçalayın bu sayede dişleriniz parlak ve beyaz bir görüntü kazanmaya başlar.
 • Dişleri tuz ile ovabilir ve bu sayede inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz.
 • Portakal kabuğunu soyup kurumasını bekleyin kuruyan kabuğu iyice rendeleyin. Hazırladığınız toz haline getirilmiş portakal kabuğu ile dişlerinizi fırçalayın. Portakal kabuğu tozu ile fırçalanan dişler ışıldar.
 • Bu seferde portakal kabuğu gibi nar kabuğunu kurutun ve toz haline getirinceye kadar dövün. Daha sonra dövülmüş nar kabuğu ile dişlerinizi sabah akşam fırçalayın.
 • Toz halinde zerdeçal ile 2 günde 1 dişlerinizi ovun, Bu sayede zerdeçalın iyileştirici etkisiyle diş problemlerinizden kurtulacaksınız.
 • Her gün şeker kamışı yerseniz parlak ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.
 • Sararan dişler için Naneyi kutrun ve toz haline getirin bu tozla dişlerinizi ovun 5 dakika sonra dişlerinizi yıkayın birkaç gün içerisinde sararan dişleriniz beyazlamaya başlayacak 1-2 ay içerisinde bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.
 • Sararan dişleri beyazlatmak istiyorsanız ayrıca toz haline getirdiğiniz zerdeçalı tuz ve ıhlamur suyu ile karıştırın 2 hafta boyunca her gün bu karışımla dişlerinizi ovun diş sarartılarının kaybolduğunu ve dişlerin beyazladığını gözlerinizle görün.
 • Dişlerinize güç kazandırmak için çemen otunu bir suda kaynatın daha sonra soğuması için bekletin soğuduktan sonra bu karışımla ağzınızı çalkalayın.
 • Dişlerinizi her gün toz haline getirilmiş karanfil ve şekerle ovarsanız dişleriniz daha sağlıklı olur.
 • Ihlamuru kaynatın ve suyunu süzün  kalan ıhlamur posalarıyla gün aşırı dişlerinizi ovun.  Dişleriniz beyazlığını geri kazansın.

Yukarıdaki önerileri uygulayarak çok kısa sürede bembeyaz inci gibi parlayan ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Doktoruna Görünme

Diş doktoruna genellikle ağrı ve çürük dişler olduğunda gideriz bu çok yanlış bir uygulamadır. Diş doktoruna gitmek için sorunlu bir diş olmasına gerek yoktur.  6 ayda bir düzenli olarak diş doktoruna görünün bu diş sağlığınızı korumak ve çürük oluşumunu engellemek için önemlidir. Diş hastalıkları da diğer hastalıklar gibi erken teşhis edildiğinde dişlerinizi koruyabilirsiniz. Çürümüş bir diş için çekmek yada dolgudan başka bir alternatif yoktur. Fakat çürümeye yeni başlamış dişler eski sağlığına kavuşur. Bu yüzden dişlerinizde bir sorun olmadan da 6 ayda bir diş doktoruna kontrole gidin.

 

Ağız ve diş bakımı Yöntemleri için Tıklayınız