Kil Maskesi

KİL MASKESİ

Kil maskesinin faydaları, kil maskesi nasıl yapılır ve nasıl kullanılır. Yeşil kil maskesi, mavi kil maskesi, beyaz kil maskesi, sarı kil maskesi ve kırmızı kil maskesi hangi ciltlere iyi gelir konularında kısa bir bilgilendirme yazımız olacak.

 

Kil Maskesinin faydaları ;  kil mineral ve vitamin bakımından oldukça boldur içerisinde 36 çeşit vitamin ve mineral barındırır. Cildi güzelleştiren kil ayrıca cilt temizliği konusunda oldukça sağlıklı ve yararlı bir uygulamadır. Kil maskesi diğer maskelere oranla daha az alerjik etkene sebep olduğu için cilt temizliğinde en çok kullanılan maskedir. Yapmanız gereken cilt tipinize uygun malzemelerle kil maskesini zenginleştirmek.

Kil maskesinin içerisinde fırında katılaştırılmış yosun ve kil vardır. Özellikle içerisine ekstradan konulan vitamin, mineral ve nemlendirici ürünler cildi temizlemenin yanında cildi besler ve cilde tazelik katar. Kil maskelerinin kullanım konusunda 24 saatten fazla saklanmaması ve mümkün olduğunca erken cilde uygulanması daha yararlıdır. Gelelim kil maskesi nasıl yapılır ve kullanılır.

 

Kil maskesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz; Bir çok aktarcıdan veya eczanelerden temin edebilirsiniz. İyi bir kil maskesi hazırlayabilmek için ihtiyacınız olan kaliteli ince ve beyaz killer olmalı. Kil maskesinin sağlıklı ve yararlı olup olmadığını test etmelisiniz bunun için yapmanız gereken, Parçalanmamış killeri öncelikle mikserde parçalamalısınız şayet zaten parçalanmış bir kil aldıysanız, Küçük bir miktar kili parmaklarınızda deneyin iyi bir kil parmaklarınıza pütür pütür gelmemelidir. Beyaz kili normal ve kuru ciltlerde yeşil kili ise yağlı ciltlerde kullanılması önerilir. Şayet yeşil kil fazla kurutucu bir etkiye sahip olduğu için kuru ciltler için önerilmez.

 

Kil maskesi Nasıl hazırlanır

Geniş bir kaba  Öncelikle yeşil yada beyaz kili bir çay bardağının ¼ üne denk oranda ayarlayın daha sonra bu oranda musluk suyu dışında düşük mineralli bir su ekleyin. Karıştırma işlemine başlamanda önce bir süre bekleyin 15-20 dakika kadar kil ve suyu hemen karıştırmak maskeyi cıvıklaştırır ve maskenin uygulanmasında zorluk çıkartır.  Daha sonra yavaşça karıştırmaya başlayın karıştırma esnasında dikkat edilmesi gereken kilin suyla birlikte muhallebi kıvamına gelmesini sağlamaktır. Şayet çok sulu olursa kil çok yoğun olursa da biraz su takviyesi yapın.

 

Kil maskesi nasıl uygulanır

Kil maskesi uygulamadan önce cildinizi temizlemek önemlidir. Kil maskesini uygulayacağınız yüzünüz yada boyun kısmınızı teninize uygun bir temizleyici ile iyice temizleyin. Daha sonra hazırlanmış olan kili en etkili şekilde kullanmak için ince bir tabaka halinde anlınızdan sürmeye başlayın, Göz çevresi göz kapakları ve göz altı bölgesine uygulamayın. Maskenin sağlıklı ve ince bir halde uygulanması için parmaklarınızı kullanın.

Kil maskesinden iyi bir sonuç almak için maske sürdükten sonra sırt üstü uzanın , Kil maskesinin ağırlığından dolayı cildinizde sarkmalara neden olmasın, Maske yüzünüze uygulanmışsa maskeyi temizleyene kadar konuşmamalı ve özellikle mimik hareketlerinden kaçınılmalıdır. Maskede oluşacak çatlamalar ve gerdirme etkisinden sebep cilt üzerinde istenmeyen izler kalabilir.

Maske tam anlamıyla kuruyup bedende katılaşmadan önce yıkanmalı bunun için en uygun zaman maskenin kenarları beyazlamaya başladığı sırada maskeyi kontrol edin elinize yapışmayacak hale geldiyse ılık bir su veya gül suyu ile maskeyi temizleyin.

 

Kil maskesinin cilt ve isteğe göre hazırlanması

Kil maskesini cildinize göre zenginleştirebilirsiniz. Aşağıdaki karışımlar için yukarıdaki kil maskesi nasıl hazırlanır tarifini örnek alın. Yukarıdaki kil maskesi nasıl hazırlanır tarifinde göre eksiltme yada artırım yapmalısınız.

 

Yağlı ciltler için ;  Yukarıdaki kil maskesi hazırlanmasında kullanılan karışımda su yerine cadı fındığı beyaz kil kullanıyorsanız bunun yerinede yeşil kil uygulayın ve aynı kil maskesi uygulamasını tekrarlayın.

Ayrıca yukarıdaki kil maskesi hazırlanışa fazladan 3-4 damla limon sıkarak yağlı cilt için daha verimli bir kil maskesi hazırlayabilirsiniz.

 

Pürüzlü cilt için Kil maskesi; Yukarıdaki kil maskesi karışımındaki su yerine yüz losyonu veya papatya özlü suyla kil maskesini hazırlayın temizleme esnasında bir pamuklu gül suyu veya minerali düşük su yardımıyla temizleyin ve sıcak bir besle yüzünüzü yavaşça silmelisiniz.

 

Cildi beslemek için Kil maskesi;  mineralli su yerine badem losyonu ve ¼ çay bardağı kilin yarısını çıkartın ve yerine 1 karış deniz yosunu ekleyin, Daha sonra önceki kil maskesi nasıl hazırlanır ve uygulanır tariflerindeki gibi uygulayın.

 

Kuru cildi canlandırmak için kil maskesi; 2 kaşık beyaz kili 1 kaşık deniz yosunu ve 1 kaşık zeytin yağını karıştırın üzerine 3-4 karış gül suyu ilave edin ve normal kil maskesindeki kıvama getirin.

 

Zengin kil maskesi hazırlamak için

Daha iyi bir bakım için , taze meyve parçaları veya suyu ekleyebilirsiniz. Her cilt tipine uygun,  hasarlı ve sarkmış yada yorgun cilt için kayısı , muz, havuç, patates, salatalık, avokado, kira kullanabilirsiniz.

Dilediğiniz meyveden 2-3 kaşık su çıkartın ve bunu su yerine kullanın yoğunluğa göre kil yada su ekleyerek macun kıvamını ayarlayıp kil nasıl uygulanır konusundaki anlatılan şekilde cildinize sürün.

 

Hangi renk kil neye iyi geliyor

Beyaz kil normal ve kuru ciltlere iyi gelir

Yeşil kil özellikle yağlı ciltler için uygulanır

Sarı kil Yüzün katmanlı bölgelerine uygulanır. Bu bölgeler üzerinde oldukça etkilidir.

Pembe renkli killer ise Özellikle hassas ciltler için uygulanır.

Kırmızı renk kil kan dolaşımını hızlandırır ve yüzünüze renk getirir.

Mavi kil Ciltteki dokuların daha iyi oksijen almasına yardımcı oluyor.

En başta kil maskesi nasıl hazırlanır tarifini vermiştik. Yukarıda size uygun olan renkteki kili o tarife göre hazırlayın ve kullanın sonucunu çok kısa sürede göreceksiniz. En etkisi sonuç için haftada 1 kez kil maskesi yapmaya özen gösterin.