Patik Örnekleri

PATİK MODELLERİ

PETİK NEDİR : Patik iple veya yünle örülen ayağı ayakkabı veya lastik ayakkabı gibi saran yünden veya örgü ipten yapılmış ayağı soğuktan koruyan şeylerdir.

Patik modelleri  sizler için derlediğimiz patik modellerini sayfamızın altındaki resim galerimizden bulabilirsiniz.  Patikler eskiden nenelerin veya annelerinizin örgü ipi veya yünden ördüğü  sizlerinde kışın giymeyi sevdiği ayak koruyucularıydı. Şimdilerde ise yeniden moda olmaya dönmüş bu patikler aslında modadan ziyade insanların ihtiyaçlarından dolayı tekrar revaçtadır. Çünkü soğuk kış aylarının gelmesiyle aratan ısınma giderlerinden tasarruf etmek için doğal gazlı evlerin doğalgaz yakım ını azaltması sobaları evlerin ise sadece bir odasının sıcak olmasından dolayı diğer odalara veya mutfak veya lavaboya gidip gelirken ayağımızın üşümesini engellediği için patikler tekrar tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle küçük çocuklara evde terlik giydirmek mümkün olmadığından ve ayakkabıyla çocuk ların ayaklarını sıkmak istemeyen anneler patiğe yönelmişlerdir. Kendi kültürümüzde olan ve özelikle kışın doğan çocuklara hediye olarak getirilen patikleri artık hepimiz daha fazla kullanmaya başladık. Patikleri sadece evde değil özelikle yaşlıları dışarı çıkarırken dışarının soğuğundan korumak içinde kullanıyoruz.

Patik modellerinden bazıları. 5 şişle örülen patik modelleri. 2 şişli patik modelleri 3 şişli ve 4 şişli patik modelleri ile tığ işi patik modelleri diye ayırabiliriz

Birkaç patik modelinin yapılışını siz sevgili ziyaretçilerimize anlatmak istiyorum.

Patik nasıl dokunur

Bebek patik örneği    öncelikli olarak iki adet farklı renklerde dokuma ipi veya pamuk ip  7 numara örgü şişi

Birinci ipimizle zinçir yapıyoruz daha sonra bu zinciri kapatıyoruz içine dolgu yapıyoruz daha sonra bu dolgunun içine batırarak kare desenler yapıyoruz. Kara desenleri ayrı ayrı işleyip  patiğimizi diğer patikler gibi kapatıyoruz daha sonra tüm parçaları birleştirdiğimizde patiğimizi elde etmiş oluyoruz.

Gelin patiği  örmeği

Dört zincir çekilip kapatılır. Daha sonra her yuvaya çift batarak sık iğne yapılır. İkinci sırada her yuvaya çift batarak ikili trabzan atılır. Üçüncü olarak bir çift bir tek batırılır.  Onuncu sıraya kadar her ilmeğe tek batarak sık iğne yapılır onbirinci olarak ayağın üst kısmına gelen bölgeye aralara iki zincir çekerek ikili trabzanla beş kafer örülür Ayağın altına gelen kısım da her ilmeğe tek batarak iki li trabzan yapılır. Bu sıradan sonra her ilmeğe tek zincir üstüne üç tane sık iğne yaparak altı sıra örülür. Patiğin altını tamamladınız şimdi sıra üstünde. Patikte yukarı doğru her sırada bir adet zincir çekilir ayak’ın üzeri kısmına on-oniki ilmek bırakılır. Kalan yirmi sıra sık iğne ile dokunur. Daha sonra ikiye katlanıp üst kısmı tığla dokunup birleştirilir. En üst çevreye sık iğne yapıldıktan sonra ikili zincir işleyerek ikili trabzanla 27 kafes oluşturulur. Zincirin üst kısmına ikişer adet sık iğne yaparak örülür araya üczincir çekilir ve iğneyle sabitleyerek yirmiki adet kordon kafesi örülür. Ve patiğimiz tamamlanır. Sayfamızın en altına birkaç tane resmini koydum anlamayanlar resimden bakarak da örebilir.

Sitemizin resim galeri bölümüne eklediğimiz bebek patik örneklerinin yanı sıra yetişkin patik örneklerimizide inceleyebilir ve evde rahatlıkla kendinizde dokuyabilirsiniz

 

Diğer Bütün Örgü Modelleri için Tıklayınız 

 Diğer Örgü Patik Çorap Modelleri için Tıklayınız